Mum Renklerinin Anlamları

Mum Renklerinin Anlamları

16 Aralık 2016

Kırmızı Mumlar

Kırmızı rengi fiziksel dünyada kesin olarak kökleşmiştir. Kırmızı mum yakmanın kişiyi bedenin gücüyle temasa geçmesine yardım ettiği söylenir. Kırmızı rengi geçici, dünyevi hazları temsil eder. Ayrıca kırmızı rengi; kişinin düşmanlarına karşı durmasını sağlayan küçümseme ve cesaret duygularının yanı sıra aşkı ve tutkuyu sembolize eder. Kırmızı enerjiyi, canlılığı, doğurganlığı ve kişisel gücü tetikler. Kırmızı mum yakanlar Scorpio’nun enerjisinden faydalanır; aşk, saygı, güç çekimi ve hayatta kalma arayışındadırlar.

Sarı Mumlar

Sarı rengi zihin gücünü ve zekâyı temsil eder. Asırlık bir bilgelik, zihinsel yeteneklerinizden alacağınız faydalar üzerinde tam kontrol arayışı içindeyseniz sarı bir mum yakabilirsiniz. Sarı rengi yaratıcılığı, esinlenmeyi, konsantrasyonu, mantığı, öğrenmeyi ve eylemi düzenler. Sarı bir mumun ışığı kişiyi; arzuladığı keyifliliğe, dayanıklılığa, istikrara ve güvenliğe yaklaştırır.

Mavi Mumlar

Başlıca manevi renklerden yapılma mavi mumlar; duygu kontrolü (Satürn enerjisi) için, teskin eden bilgeliğe ermede ve iyileştirici uykuya ulaşmada kullanılır. Mavi birçok tonu vardır. Koyu mavi bir mum yakmak neşeyi ve gülümsemeyi güçlendirir. Koyu mavi rüyaları ve duyguları etkiler. Kraliyet mavisi bağlılığı ve sadakati belirtir. Ayrıca, kraliyet mavisi ruhsal benliği uyandırır ve bu renk mumlar gerçeklik arayışındakiler tarafından tercih edilir. Açık mavi bir başka maneviyatı güçlü renktir. Açık mavi mumlar Aquarian enerjisi (sakin sular) saçar ve ilham verici meditasyonlar yaparken idealdir. Yaratıcılık ve algılarını güçlendirirken bir yandan hakikat, ahenk ve rehberlik arayışında olanlar mavi mumları kullanabilirler.

Yeşil Mumlar

Yeşil, bereket ve başarının rengidir. Bu anlam, refahın bol hasatla aynı manada olduğu zamanlara kadar dayanır. İş bulmak veya işteki potansiyel başarını arttırmak adına ya da doğanın yansımalarını almak, güçlenmek, canlanmak ve bol şans için meditasyon yapıyorsan; yeşil bir mum yak.

Manevi amaçlarla mum yakma uygulamalarının tarihi antik zamanlara kadar dayanmakta. Mumun varlığından bu yana, yanan bir mumun fiziksel dünyayla ruhlar âlemi arasında bağlantı kurabileceğine inanan insanlar var. Bu insanlara göre, ateş ve alevler yaratılışın kıvılcımları. Mum yakmak özü aydınlatmanın bir aracı.


İnsanlar, mum yakmaya dair bu inançları, ulvi potansiyellerini ortaya çıkarmanın bir yolu olarak kabul ediyorlar. Bu inançların ve gösterilen mumların anlamlarının bir sonraki tetkiki temennilerin meditasyonla karışmasıdır. Bu tetkik elbette ki mumların renklerindeki anlamı ve önemi anlamayı içeriyor.


Pembe Mumlar

Pembe rengi aşkı, teslimiyeti, arkadaşlığı ve güveni açığa çıkarır. Pembe bir mumu alevlendiren kişi, bir ortaklık oluşturmakla, muhtemel bir duygusal yakınlıkla ya da ruhsal iyileşmeyle ilgileniyor olabilir. Evrensel aşkın rengi pembe, en saf haliyle koşulsuz ve baki olan aşkı temsil eder. Pembe mumlar ilgi çekmek ya da başka sevindirici amaçlarla yapılan meditasyonlarda kullanılabilir.

Mor Mumlar

Ezoterizm öğrencileri, mor mumların negatif karma enerjisini durdurma gücüne sahip olduğuna inanırlar. Antik çağ bilgeliği, mor renginin üçüncü göz ile alakalı olduğunu kabul eder. Mor bir mum yakmak psişik güçleri pekiştirebilir. Mor renginin meditasyona dayanan, sezgi gücünü artıran ve gizli gerçeklik anlamları da vardır. Hâlihazırda sahip olduklarını geliştirmek isteyen kişiler mor mum yakabilir. Ayrıca, ruhsal korunma ve itibar dileyenler ya da ruhlar âleminden varlıklarla uzlaşma arayışında olanlar da mor mum tercih edebilirler.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.